Ratusz StaromiejskiRatusz Staromiejski, jeden z piękniejszych w Elblągu nowo powstałych budynków jest symbolem elbląskiej starówki. Obecnie to miejsce reprezentacyjne, promujące dziedzictwo miasta i regionu. Pełni również funkcję centrum: kultury, inicjatyw społecznych oraz spotkań kongresowo-konferencyjnych.
Ze względu na swoją lokalizację - vis a vis katedry pw. św. Mikołaja - jest idealnym miejscem na organizację różnego rodzaju przedsięwzięć m.in.: koncertów, wystaw, gal, konferencji, seminariów, spotkań promocyjnych czy bankietów.
Jego powstanie Elbląg zawdzięcza dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013, które miasto otrzymało na realizację projektu pn. „Odbudowa Ratusza Staromiejskiego w Elblągu”.
-    Wysokość kosztów kwalifikowanych: 15 591 353,95 zł,
-    Kwota dofinansowania z EFRR: 14 032 218,53 zł (90% kosztów kwalifikowanych),
-    Całkowity koszt projektu: 18 916 740,44 zł.
Idea odtworzenia Ratusza Staromiejskiego powstała po zakończeniu badań archeologicznych przeprowadzanych na Starówce w latach 1989, 1993-1994.
Ich rezultat pozwolił uzupełnić istniejącą już wiedzę na temat gmachu Ratusza sprzed 1777 roku, który ówcześnie pełnił siedzibę włodarzy miast, o nowe źródła.

Stary Ratusz sprzed 1777Odbudowa obiektu stała się jednym z priorytetów rewitalizacji Starego Miasta, doszczętnie zrujnowanego podczas II wojny światowej - elbląska Starówka uległa zniszczeniu aż w 98%. Uznano, iż Ratusz Staromiejski miał zostać nowym symbolem godności miasta i pełnić ważną dominatę przestrzenną i architektoniczną Elbląga.
W roku 1999 Wojewódzki Konserwator Zabytków w Elblągu sprecyzował warunki konserwatorskie dla tej realizacji. Najważniejsze dotyczyły planu i bryły budynku, który miał powtarzać rzut całego dawnego zespołu municypalnego i gabaryty zbliżone do historycznych.

Obrady rajców Starego i Nowego Miasta w 1768 r.Ratusz Staromiejski powstał w 2011 roku i został odbudowany w obrębie średniowiecznych ścian fundamentowych dawnego domu wójta i starych sukiennic. Początkowo przewidywano przywrócenie obiektowi charakteru administracyjnego – przeznaczonego dla władz miasta, ostatecznie jednak stał się on centrum kulturalno-konferencyjnym.
Obecnie w ratuszu funkcjonują: Elbląska Orkiestra Kameralna, Informacja Turystyczna i Euroregion Bałtyk, a sam budynek posiada 5 kondygnacji nadziemnych i podpiwniczenie. Obiekt dysponuje 5. salami wielofunkcyjnymi w tym: 3. salami przeznaczonymi dla 40 - 50 os., salką konferencyjną dla 20 os., a także Salą Ślubów dla ok. 40 os. Ratusz może poszczyć się również Salą Koncertową przeznaczoną do celów widowiskowo-konferencyjnych. Pomieszczenie to jest dostosowane dla ok. 150 uczestników.

Kościół św. Mikołaja i Stary Ratusz

 

 

 

 

 

 

Polish English German Russian Ukrainian

Galerie zdjęć

Aktualności z UMElbląg

Źródła nie znaleziono

On-line

Odwiedza nas 18 gości oraz 0 użytkowników.